Af hårde hvidevarer er der nyere komfur med gas, stort dobbelt amerikansk køle-/fryseskab, opvaskemaskine, ovn og emhætte. Stuen overfor køkkenet er i to niveauer med trappe imellem. Der er stuk og rosetter. Soveværelset er der adgang til via få trin. Der er god skabsplads.
Aalborg bliver ikke kaldt Nordens Paris for ingenting - og intet sted mærker man mere til kultur og underholdning end i Aalborg Midtby. Aalborg Teater byder på teaterforestillinger for enhver smag, du kan se den nyeste blockbuster i Kennedy Arkaden, eller se en kunstfilm i Biffen Nordkraft.
De mange indtryk i midtbyen skaber karakter og det kan ses på facaderne. Ved at bo i Aalborg Midtby er du garanteret aldrig at gå glip af begivenheder eller et par øl med vennerne i Jomfru Ane Gade.
Der er også rig mulighed for transport uanset hvor du skal hen: øst, vest, syd.