For Skovsgaard Gods udlejes en af gårdens skønne bygninger.
Bageriboligen ligger på skovsgaards område, som en af de smukke historiske symmetriske bygninger. Flot udsigt over marker og til Skovsgaard mølle samt idylisk skov lige i baghaven.
En fuldkommen herlig beliggenhed og et skønt ny-renoverethus, som nu kan lejes. Huset har et areal på ca. 220 m2 og det vil være oplagt med bolig og måske mindre liberalt erhverv, som behandlingsformål, kontor, advokat, tegnestue eller tilsvarende. Omgivelserne er inspirerende og lægger op til gode tanker. Her er stille og smukt og enhver kreativ sjæl vil kunne finde inspiration her.
Omgivelserne er fantastiske, og det er huset også. En vidunderlig atmosfære, dejlige proportioner og super hyggeligt. Masser af lysindfald og gode rum.
Fra stuen er der udgang til haven og et syd og vestvendt haveareal. Smukke rammer, som er lette at indrette særdeles dejligt. Boligen rummer stor entre, fire soveværelser, to badeværrelser, stort bryggers og en stor stue samt køkken alrum i forlængelse heraf. Der er gulvarme overalt i boligen og genvex anlæg der sikrer konstant luftskifte i boligen.
Der er mulighed for indendørs og udendørs ridefaciliteter med mulighed for evt. opstaldning af hest.
Skovsgaard ligger fredfyldt og ualmindelig smukt i vidunderlig natur, omgivet af sine egne arealer, på Midtsjælland. Her er en helt særlig rolig stemning, med en god blanding af historiens vingesus, smukke bygningsværker og nutidens velfungerende faciliteter.
Geografisk er vi på den vestlige side af Tystrup Sø, tæt på Slagelse, Sorø og Ringsted med knapt en times kørsel til københavn.