Velkommen til Lindgrens Hus!
Velkommen til denne store og velindrettede 2-værelses lejlighed, beliggende øverst på 5 sal! Du træder ind i en rummelig entré, hvor der er plads til overtøj og sko. På venstre hånd finder du lejlighedens dejlige soveværelse. På højre hånd har man adgang til det moderne badeværelse, med vaskemaskine, tørretumbler, gulvvarme og separat bruseniche. Fra entréen føres du videre til det lyse og åbne køkken-alrum, der også fungerer som stue. Her er der rigelig plads til både spisebord og en hyggelig sofaafdeling. Herfra har du adgang til den fantastiske vestvendte altan, som sikre mange solrige timer! Det moderne køkken er udstyret med alt, hvad du har brug for, herunder køle/fryseskab, ovn, kogeplade, emhætte og opvaskemaskine.
Det fælles gårdrum i Lindgrens Hus er indrettet som en grøn lomme i byen med hække, frodige staudebede samt træer. Der er også et mindre legeområde med legemøblement, og borde-bænke arrangementer rundt omkring
Lindgrens Hus er nabo til det butiksmiljø ved Lindgrens Plads og Bellakvarters aktivitetstag. Få hundrede meter væk finder du også Amager Fælled og Byparken, hvor der er rig mulighed for gåture.
Husdyr: kan ansøges
*Bemærk at billederne ikke nødvendigvis er taget af/fra den pågældende bolig, og at udsigt m.v. derfor kan variere.